W czwartek 31.10.2013 Przedszkolaki Kota Edwarda w trakcie wizyty Ekspertów z Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu ZSAK im. W.Szafera w Oliwie, wcieliły się w role ogrodników. Okazało się, że nasze dzieci bardzo dobrze wiedzą na czym polegają prace w ogródku. Aurelka na pytanie „Kim jest ogrodnik” od razu odpowiedziała: „Ogrodnik hoduje warzywa i owoce”. Pojawiły się nawet nowe spojrzenia na prace ogrodnika – „Ogrodnik do kwiatków wrzuca nasionka” – tłumaczył Mikołaj Babula.
Podopieczni kota Edwarda poznali sprzęt niezbędny do przygotowania grządki – szpadel, łopatkę, sekator, pazurki. Dzieci miały także okazję porównać torf i piasek. Dowiedziały się, że to dzięki nim można zmienić strukturę gleby. Pod czujnym okiem Pani Aleksandy Garnys i jej Uczniów z koła naukowego ZSAK, badaliśmy także glebę w Poziomkowym ogródku – jak nazywa „edwardowy” ogródek Mikołaj Zamkowski- płynem Helia. Okazało się, że gleba ma właściwy odczyn.
Wspólnie z ekspertami ZSAK zastanawialiśmy się dlaczego nie zawiązały się owoce cukinii. Eksperci podejrzewali, że przyczyną mogło być zbyt obfite podlewanie ( na co mogą wskazywać przegnite korzenie rośliny) lub za mała ilość kwiatów w ogródku, które wabią pszczoły. Na koniec zebraliśmy uschnięte rośliny i w przedszkolu dzieci wyłuskały z nich nasiona fasoli oraz aksamitek, które posadzimy na wiosnę!