Dziecko idzie do przedszkola i co dalej?

Kiedy rodzice podejmują decyzję o tym ,żeby zapisać swoja pociechę do przedszkola rozpoczyna się przed nimi nowa, wspaniała przygoda. Ale jak przystało na prawdziwą przygodę może towarzyszyć  jej także strach, obawa czy niepewność. I jak te uczucia oswoić? Co można zrobić, aby rozpoczęcie kariery przedszkolnej było jak najłagodniejsze dla dziecka i dla rodzica? Można zrobić wiele rzeczy!

Po pierwsze, to my dorośli musimy być pewni podejmowanej decyzji.  Nie powinniśmy okazywać dziecku wątpliwości czy niepewność podczas rozpoczęcia jego przygody z przedszkolem. Maluch  może zacząć przejmować nasze nastroje.  I miejsce ciekawości i radości przejmie strach czy niepewność.

Po drugie, aby podjąć najlepszą decyzję o wyborze przedszkola należy dokonać dobrego reserchu. Na rynku możemy znaleźć bardzo szeroka ofertę przedszkoli . Począwszy od leśnych, niepublicznych przez skierowane na jeden rodzaj pedagogiki (np. Montessori) czy tradycyjne publiczne. Niezwykle ważne jest, aby wczytać się w informacje zawarte na stronach internetowych,  jak również warto wybrać się do placówki, aby porozmawiać z dyrekcją , a przede wszystkim  „ poczuć atmosferę” miejsca.  Na takie spotkanie warto przygotować sobie listę pytań, tak aby móc rozwiać ewentualne wątpliwości.

Po trzecie, jeśli już decydujemy się na dane przedszkole i zapiszemy dziecko nastąpi trudny moment. Mianowicie, należy zaufać nauczycielkom, że zrobią wszystko, aby maluch czuł się w przedszkolu dobrze i był bezpieczny. Zawsze należy być czujnym i bacznie obserwować dziecko, ale przy tym powinno się zaufać pracownikom przedszkola. W obecności dziecka nie powinno mówić się nic negatywnego. Należy pytać dziecko o jego odczucia, sympatie, ale równocześnie nie wolno być natarczywym. Dzieci w wieku przedszkolnym często za wiele nie powiedzą,  za to o wiele więcej można zaobserwować podczas ich zabaw.

Po czwarte, bardzo ważne! Na nadchodzące wydarzenia należy odpowiednio przygotować dziecko. Niektórzy rodzice pokazują dzieciom swoje fotografie z przedszkola i opowiadają zabawne historyjki. Inni zabierają pociechę do przedszkola i pokazują nowe miejsce.  Wszystkie stworzone przez rodziców metody są dobre ,bo to rodzice najlepiej znają  swoje dziecko i najlepiej wiedzą co mu pomoże. Ważne jest także to, aby maluch brał (oczywiście w miarę swoich możliwości) czynny udział w kompletowaniu przedszkolnej wyprawki . Niezbędne jest ,aby wzbudzić w dziecku poczucie nadchodzącej przygody, którą de fakto edukacja przedszkolna jest!

Po piąte, należy być słownym!  Podczas dni adaptacyjnych ( i oczywiście podczas całej przedszkolnej  przygody) trzeba umówić się z dzieckiem kiedy zostanie odebrane i bezwzględnie tego przestrzegać. Szczególnie w czasie pierwszych dni, kiedy dziecko jest bardzo wrażliwe, może się bać i czuć się samotne. Należy dotrzymywać danego słowa. Ważne, aby nie mówić o godzinie odbioru, lepiej powiedzieć „ Będę po zupie, podwieczorku czy spaniu”.

Po szóste,  skoro omówiliśmy czas odbioru należy omówić, jak  pożegnać się z dzieckiem. Jak? Krótko! Bez przeciągania, wydłużających przytulasów, całusów i rozmów. Oczywiście nie wolno zostawić dziecka  bez słowa. Powinno się powiedzieć „ Kocham Cię, baw się dobrze, będę po Ciebie po zupie, podwieczorku, spaniu-niepotrzebne skreślić).

Po siódme i ostatnie, najważniejsze jest aby być przy dziecku, kochać je, wspierać  i słuchać!

A czas przedszkola  to naprawdę piękna przygoda!